> Model Number F07544156120
All Categories
All Categories
PTC Heaters
PTC Heaters
Fin PTC Heating Elements
Fin PTC Heating Elements
Model Number F07544156120
Model Number F07544156120, Fin PTC Heating Elements
F07544156120
Request Information
Email This Page
Download PDF
Download PDF
Printable Page
List Price
QUOTE
/Asset/Fin-PTC-Heating-Elements.jpg
Close Window
Unit of Measure
Imperial
Metric
Both
Specifications
Length
N/A
75 mm
Width
N/A
44 mm
Thickness
15 mm
Number of PTC Pellets
6
Rated Voltage
120 V
Power @ 5m/Sec air flow = # of pellets x 120W
720 Watts
Rated Current (I
R
6 A
In-rush Current <2 I
R
(Approximately)
<12 A