> Model Number F100881516220
All Categories
All Categories
PTC Heaters
PTC Heaters
Fin PTC Heating Elements
Fin PTC Heating Elements
Model Number F100881516220
Model Number F100881516220, Fin PTC Heating Elements
F100881516220
Request Information
Email This Page
Download PDF
Download PDF
Printable Page
List Price
QUOTE
/Asset/Fin-PTC-Heating-Elements.jpg
Close Window
Unit of Measure
Imperial
Metric
Both
Specifications
Length
N/A
100 mm
Width
N/A
88 mm
Thickness
15 mm
Number of PTC Pellets
16
Rated Voltage
220 V
Power @ 5m/Sec air flow = # of pellets x 120W
1920 Watts
Rated Current (I
R
8.8 A
In-rush Current <2 I
R
(Approximately)
<18 A