> Model Number F125441510120
All Categories
All Categories
PTC Heaters
PTC Heaters
Fin PTC Heating Elements
Fin PTC Heating Elements
Model Number F125441510120
Model Number F125441510120, Fin PTC Heating Elements
F125441510120
Request Information
Email This Page
Download PDF
Download PDF
Printable Page
List Price
QUOTE
/Asset/Fin-PTC-Heating-Elements.jpg
Close Window
Unit of Measure
Imperial
Metric
Both
Specifications
Length
N/A
125 mm
Width
N/A
44 mm
Thickness
15 mm
Number of PTC Pellets
10
Rated Voltage
120 V
Power @ 5m/Sec air flow = # of pellets x 120W
1200 Watts
Rated Current (I
R
10 A
In-rush Current <2 I
R
(Approximately)
<20 A